26 Colors Satin Fabric By The Meters Skirt Lining Material Wedding Decoration Fabric Box Lining DIY Clothing Sewing Background
Preisspanne: €24,95 bis €39,95 incl. MwSt
Mit dem Kauf bestätigst du, dass du unsere AGB, Widerrufsrecht, & Datenschutzerklärung zur Kenntnis genommen hast und akzeptierst.
Wir liefern deutschlandweit 🙂 Schweizer Kunden bestellen bitte über MeinEinkauf.
UNSER VERSPRECHEN BEI COSPLAYHERO
Riesige Auswahl an Cosplays & Kostümen verschiedener Hersteller & Marken :3
DAS BEKOMMST DU BEI UNS
Kostenfreier Versand, 14 Tage Rückgaberecht & Zahlung per PayPal, Kreditkarte, Klarna und mehr. Rechnung inkl. MwSt.
COSPLAY & WIG COMMISSIONS
Wir bieten handgefertigte Cosplay & Wig Commissions sowie 3D Druck an, schau dich bei uns im Shop um :)

Product Introduction
Name:satin fabric、
Number: T105
Material: 100% polyester
Width: 150cm
Uses: Coat, suit, dress lining, gift box lining, photo background cloth, DIY performance clothes
50x150cm(0.5 meters) will cut as a consecutive piece if you order more than 2 pieces in one color.
order 1 piece 50×150 cm will got 1 piece 50×150 cm
order 2 piece 50×135 cm will got 1 piece 100×150 cm
order3 piece 50×135 cm will got 1 piece 150x150cm
and so on .

100x150cm(1 meter) will cut as a consecutive piece if you order more than 2 pieces in one color.
order 1 piece 100×150 cm will got 1 piece 100×150 cm
order 2 piece 100×150 cm will got 1 piece 200×150 cm
order3 piece 100×150 cm will got 1 piece 300x150cm
and so on .

The width is 150 cm which is fixed.
Application:dress,shirt ,quilting,patchwork, kids clothing,dolls,curtain,cushion,
home decoration sewing and so on
Please Kindly Note:
1).Due to manual cutting, please allow that there will be an error of about 1 cm.
2) slight color difference may exist due to lights, camera and different display settings.
3) If you want to cancel order, please choose the reason “buyer do not want to buy it”, so your money can be returned immediately.
4)If you choose sent by economic shipping method, the Delivery time will be delay, Please be patient to wait, Don’t opening disputes, Almost buyers received their own packages even it is a bit slowly.
If you have any questions after you get your parcel, please do not hesitate to contact our customer service, we will definitely give you a most satisfactory solution.
Hope you have a pleasant shopping experience in our shop!








Multiple Colors Available












Brand Story




| Gewicht | 0,300 kg |
|---|---|
| Größe | 30 × 30 × 30 cm |
| Brand Name | NoEnName_Null |
| Material | 100% Polyester |
| Hign-concerned Chemical | none |
| Origin | Mainland China, China |
| CN | Guangdong |
| Technics | Woven |
| Feature | Breathable |
| Style | plain, Fashionable |
| Width | 150cm, 150cm |
| Pattern | Dyed |
| Knitted Type | Weft |
| Product Type | Other Fabric |
| Nonwoven Technics | Stitch-Bonded |
| Composition | 100% polyester |
| Color | blue, yellow, purple |
| Spinning machinery | German |
| Dye | Organic |
| Application | coat lining, riband, blouse… |
| Weight | 115gms |
| type | Damask fabric |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |

















